Destek Patent
  • Proje Kapsamı TASARIM
  • Yer Spine Tower Maslak
  • Alan 750 m2
  • Yıl 2020

Destek Patent

Destek Grup Şirketlerinden Destek Patent Genel Merkezi, İstanbul Maslak Spine Tower tam katında toplam 750 m2 alanda yer alıyor. Proje 2020 yılının Eylül ayında başladı ve aynı yılın Kasım ayında tasarım projesi olarak teslim edildi.

Yönetim kurulu için ayrılan ayrı bir bölüm ve bu alana hizmet eden toplantı odaları, yarı kapalı ve kapalı ofislerin bulunduğu ihtiyaç programında; binanın dairesel formu kullanılarak işlevsel ve akıcı bir plan şeması oluşturulması, müşteri tarafından beklenen kişi sayısını karşılayacak bir alternatifli çalışma düzeni planlanması ve tüm ofis için rahat kullanılabilir bir sirkülasyon alanı oluşturabilmek tasarım süreci için önemli konulardı.

Ziyaretçilerin firma kimliği ile buluşacağı biri yönetim kurulu bölümünde, diğeri ofislerin bulunduğu bölümde bulunan iki ayrı giriş ve karşılama alanı oluşturuldu. Tasarım şirketin güçlü kimliğini vurgulamayı hedeflemek ile birlikte mekanın dairesel formunu kullanarak oluşturulan keskin altıgen plan formu açık ofis alanlarının tasarımında bağlayıcı olmuştur. Çekirdek çevresinde duvarda server, arşiv, depo gibi hizmet alanları bulunurken bunun devamında altıgen formu koruyan bir sirkülasyon hattı planlanmış ve bu hat üzerinde açık ofisler, yarı kapalı alanlar ve kapalı alanlar konumlandırılmıştır. İki karşılama alanını ve ofisteki tüm fonksiyonları birbirine bağlayan bu sirkülasyon hattı boyunca çalışanların tek çalışabilecekleri, aynı zamanda grup aktiviteleri ve toplantılara hizmet verebilecek ortak alanlar oluşturulmuştur. Açık ofis bölümünde çalışanların koridor hattını kullanan diğer kişilere karşı mahremiyetini sağlayabilmek için, ofisin genel tasarım diline uygun yarı separe yüksek modüller tasarlanmıştır. Böylece ofislerin birbirinden bölücü duvarlarla ayrıldığı küçük ofis alanları oluşturulması engellenerek, tek bir açık ve ferah ofis alanı oluşturulmuş, büyüme durumunda oluşacak olan çalışma düzeni alternatifi sağlanabilmiştir.