Saint Gobain
  • Proje Kapsamı TASARIM ÖNERİSİ
  • Yer Anel Plaza
  • Alan 1270 m2
  • Yıl 2020

Saint Gobain

Yapı ve inovatif malzeme alanında önde gelen isimlerden olan Fransız merkezli Saint Gobain firması için tamamlamış olduğumuz tasarım projesi Anel Plaza’nın bir buçuk katında toplam 1270 m2 alanda yer alıyor. Proje 2020 yılının Nisan ayında başladı ve aynı yılın Mayıs ayında tasarım projesi olarak teslim edildi.

İzocam, Weber gibi bir çok markayı çatısı altında toplayan Saint Gobain firması ofis tasarımı için, her markanın kendi ihtiyaç programına uyum sağlarken bunu destekleyecek ortak çalışma, toplantı alanları oluşturmak, kapalı yönetici odaları ve açık ofiste bulunan çalışanların gün ışığından maksimum yararlanmasını sağlamak ve firmanın kurumsal kimliği ile uyumlu dinamik bir tasarım dili oluşturmak tasarım süreci için önemli konulardı.

Büyüme planı için esneklik sağlamayı amaçlayan açık ofis yerleşiminde gün ışığından maksimumda yararlanabilmek için yönetici odalarında kullanılan bölücü sistemlerde şeffaflık önem kazanmıştır. Toplantı odaları ve sessiz odalar gibi ortak kullanım alanları mekanın gün ışığına uzak olan orta kısımlarına yerleştirilmiştir. Yeni nesil çalışma kültürüne uygun, ofisteki temel prensiplerden olan çeşitlilik ve esnekliği sağlayan bir diğer nokta ise sosyal alanın açık ofis ile bir bütün olarak ele alınmasıdır. Bu alan firma içinde yapılacak kutlamalar ve çalışanlara motivasyon sağlayacak ferah bir alan yaratmak için kat kullanımına açık olan teras yanında konumlandırılmıştır. Tasarım dilinde firmanın kurumsal çeşitliliğinin bir parçası olan çok renklilik mekana yansıtılarak daha sosyal ve dinamik bir ofis alanı oluşturulmuştur.