Sompo Japan
  • Proje Kapsamı TASARIM ÖNERİSİ
  • Yer Sompo Kavacık
  • Alan 19000 m2
  • Yıl 2020

Sompo Japan

Dünyanın önde gelen uluslararası sigorta şirketlerinden biri olan Sompo Sigorta için Kavacık’ta bulunan 19000 m2’lik bir binanın iç mekanı için tamamlamış olduğumuz tasarım projesi bodrum katlarla birlikte 15 kattan oluşuyor. Proje 2020 yılının Ocak ayında başladı ve aynı yılın Şubat ayında tasarım projesi olarak teslim edildi.

Genel tasarım dili oluşturulurken firmanın güçlü kimliğini tüm katlara yansıtmak ve iç mekan ile bir bütün yaratabilecek bir çevre tasarımı oluşturmak ilk çıkış noktamızdı. Binanın avantajlarından yararlanarak oluşturulan açık, kapalı otopark alanları, resepsiyonun bulunduğu zemin katında firmada yapılacak olan davetlerin ve sergilerin yapılabileceği, misafirleri karşılayan etkileyici bir karşılama alanı oluşturmak ve tüm bu alanlarda kurumsal imajın hissedilmesi tasarım süreci için önemli konulardı.

İhtiyaç programına göre 905 kişinin yerleştirildiği plan şemasında, -5 ve -4. katlar 60 araçlık otopark alanı, -3, -2 ve -1. katlar kafeterya, eğitim odaları, spor salonu, kütüphane ve sosyal alanlar, zemin ve asma kat resepsiyon alanı, toplantı odaları ve davet alanı, 2. Kattan 6. Kata kadar açık ofis, yönetici odaları ve sosyal alanlar, son olarakta 7. Kat yönetim bölümü, boardroom ve sosyal alanlar olarak planlanmıştır. Yönetim bölümü planlanırken binanın bulunduğu konum ve manzara avantajından kullanılmıştır. Açık ofis katlarında çalışanlar için sıcak malzemeler ve peyzaj ile desteklenen yalın bir tasarım yaklaşımı tercih edilirken, yönetim bölümünde daha resmi ve modern bir yaklaşım tasarlanmıştır. Zemin katta dış mekan ve iç mekan şeffaf ve yarı şeffaf alanlar yaratabilmeyi sağlayan ahşap dikey bölücüler ile bir bütün olarak planlanırken yapılacak olan davetler ve misafir karşılama alanı için etkileyici bir karşılama alanı oluşturulmuş, bu alanda sergileme ve sosyal aktiviteler için kullanılacak olan heykelsi bir basamaklı oturma alanı tasarlanmıştır. Bunun devamında büyük toplantı alanları ve sosyal alan ile zemin katın fonksiyonu çeşitlendirilmiştir.